طراحی وب سایت
آمبليوپي (تنبلي چشم) چيست؟

آمبليوپي (تنبلي چشم) چيست؟

ثبت شده در تاریخ: 1397/10/11

سال هاست که با نزدیک شدن به مهر ماه، پدر و مادرها یاد معاینه چشم بچه ها و به ویژه آنها که باید به مدرسه بروند، می افتند؛ اما همه والدین باید بدانند این بررسی باید از همان ماه های ابتدای تولد مورد توجه قرار گیرد تا اگر مشکلی در سیستم بینایی فرزندان شان باشد، به موقع تشخیص داده شده و درمان شود.

به گزارش سپدا، به نقل از؛ بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور (دکتر آزاده فرحی ـ  فوق تخصص استرابیسم و اکولوپلاستی) سال هاست که با نزدیک شدن به مهر ماه، پدر و مادرها یاد معاینه چشم بچه ها و به ویژه آنها که باید به مدرسه بروند، می افتند؛ اما همه والدین باید بدانند این بررسی باید از همان ماه های ابتدای تولد مورد توجه قرار گیرد تا اگر مشکلی در سیستم بینایی فرزندان شان باشد، به موقع تشخیص داده شده و درمان شود.

تنبلی چشم یکی از انواع اختلالات بينايي است که بر اثر آن در يک چشم به ظاهر سالم، کاهش ديد مرکزي بوجود می آید. در اين حالت، گرچه ساختمان ظاهري چشم سالم است، اما ديد چشم حتي با استفاده از عينک هم کامل نمي شود.
وقتي تکامل بينايي در يکي از چشم ها  طبيعي و در چشم ديگر غيرطبيعي باشد، چشمی که بینائیش تکامل پیدا نکرده، مبتلا به ضعف بينايي شده و به تدریج تنبل مي شود. تنبلي چشم در2 تا 3 درصد از كودكان ديده مي شود و بهترين زمان براي اصلاح اين حالت دوران نوزادي يا اوايل كودكي است. یادآوری این نکته هم مهم است که اگرچه معمولاً يک چشم درگير است، ولي در برخي حالات، ممكن است هر دو چشم به صورت همزمان تنبل باشند.


علت تنبلي چشم چيست؟
تنبلي چشم در اثر اختلال در عملکرد طبيعي چشم ها و عدم تکامل بينايي اتفاق مي افتد. البته در بسياري از موارد هم ممکن است علل مرتبط با تنبلي چشم ارثي باشند.
علل تنبلي چشم به سه دسته عمده تقسيم مي شود:

استرابيسم (لوچي): تنبلي چشم اغلب به دنبال استرابيسم روی مي دهد. در استرابيسم  يا انحراف چشم ها، كودك براي فرار از دوبيني، از چشمی که بینایی بهتر دارد، استفاده مي كند و در نتيجه چشم منحرف، تکامل نمي يابد و تنبل می شود.
عيوب انكساري: عیوب انکساری انواعي از اختلال هاي بينايي هستند که با تجويز عينک قابل اصلاح مي باشند. تنبلي چشم زماني اتفاق مي افتد که عيب انکساري شامل دوربيني، نزديک بيني يا آستيگماتيسم در يک چشم (در زماني که چشم ديگر سالم است) و يا در دو چشم (در حالي که اختلاف قابل توجهي بين شماره دید دو چشم وجود دارد) پدید می آید. در اين حالت چشم ضعیف تر تنبل مي شود. وجود عيب انکساري شديد در دو چشم نیز مي تواند منجر به تنبلي هر دو چشم شود. تشخيص اين نوع آمبليوپي معمولاً مشکل است، زيرا در اين حالت ظاهر چشم ها طبيعي بوده و به نظر مي رسد که ديد کودک اشکالي نداشته باشد.
عوامل مسدود کننده مسير بينايي: عوامل مسدود کننده مسیر بینایی به مواردی مانند افتادگي پلک، آب مرواريد، کدورت قرنيه و... گفته می شود. اين مشکلات معمولاٌ شديدترين حالت آمبليوپي را ايجاد مي كنند.

تنبلي چشم چگونه تشخيص داده مي شود؟
تشخيص تنبلي چشم كار آساني نيست، زيرا تا زماني که کودک مشکل واضحي نداشته باشد و يا دچار انحراف واضح چشمي نشود، والدين متوجه مشکل بينايي فرزندشان نخواهند شد. چشم پزشک نیز تنبلي چشم را بر اساس اختلاف قدرت بينايي بين دو چشم يا  ضعف بينايي هر دو چشم تشخيص مي دهد. اندازه گيري قدرت بينايي در كودكان كم سن، كار مشكلي است و چشم پزشك باید به وسیله روش هاي خاص از جمله بررسي چگونگي تمرکز و تعقيب کردن اشياء توسط يک چشم در حالي که چشم ديگر پوشانده شده، قدرت بينايي کودک را تخمين بزند. بايد به این موضوع مهم هم توجه داشت که ضعف بينايي در يك چشم هميشه به معناي تنبلي چشم نمي باشد؛ زيرا گاهی ممکن است این مشکل با تجويز عينک اصلاح شود. برخی مواقع نیز ساير بيماري هاي چشمي مانند آب مرواريد، عفونت ها، تومورها و يا ساير اختلال هاي داخل چشم موجب كاهش بينايي هستند که اگر امکان درمان آنها وجود داشته باشد، ديد کودک نيز اصلاح مي شود.

تنبلي چشم چگونه درمان مي شود؟
براي اصلاح تنبلي چشم، كودك بايد بیاموزد که از چشم ضعيف تر خود استفاده كند. اين کار با قرار دادن پوشش بر روي چشم قوي تر به مدت چند هفته و يا چند ماه قابل انجام است. اين شیوه موثرترين روش برای  درمان تنبلي چشم است.
 حتي وقتي كه تنبلي اصلاح شد ممكن است به منظور جلوگيري از برگشت آن، استفاده از پوشش برروي چشم سالم براي مدت ها ضروري باشد.
در موارد خاصي بر اساس تشخيص پزشک، به جاي بستن چشم، مي توان از قطره هاي چشمي يا عدسي هاي مخصوص که قادر به تار کردن بينايي چشم سالم تر هستند، استفاده کرد.
روش ديگر درمان تنبلي چشم، تحريک و فعال سازي چشم مبتلا با روش هاي مختلف است که روش «فعال درمان» نامگذاري شده است. اين روش فقط در مطب و کلينيک ارتوپتيک قابل انجام است و نياز به مراجعات متعدد دارد.
موضوع مهم دیگر اینکه قبل از درمان تنبلي چشم، درمان مشکلات چشمي زمينه اي الزامي است؛ نمونه اين درمان ها شامل اصلاح عيوب انکساري توسط عينک و درمان آب مرواريد با عمل جراحي مي باشد.

 

تنبلی چشم


نکته مهم
همه پدر و مادرها باید بدانند درمان تنبلي چشم به علت انسداد مسير بينايي (مانند وجود آب مرواريد)، فقط در صورتي موفقيت آميز است که تشخيص و درمان علت زمينه اي در دو تا سه ماه اول زندگي صورت گيرد.
با توجه به توضیحات فوق می توان چنین بیان داشت.
عوامل مؤثر در موفقيت درمان تنبلی چشم عبارتند از:

شدت تنبلي چشم
سن کودک در زمان شروع درمان
علت بوجود آورنده آن

عوارض ناشي از عدم درمان تنبلي چشم چيست؟
اگر تنبلي چشم اصلاح نشود مشكلات زيادي رخ خواهد داد كه مهم ترين آنها عبارتند از :

ايجاد نقص بينايي شديد و دايمي در چشم تنبل
از بين رفتن ديد سه بعدي
محروميت از نعمت بينايي براي تمام عمر در صورت ابتلاي چشم سالم به بيماري و يا آسيب جدي

نکات زير را به خاطر بسپاريد:

توصيه شده است كه بينايي تمامي كودكان تا قبل از سن 3 سالگي توسط پزشك ارزيابي شود. بسياري از پزشکان، معاينه هاي چشم پزشکي را به عنوان بخشي از معاينه هاي معمول کودکان انجام مي دهند و در صورت نياز، کودک را به چشم پزشک معرفي مي کنند.
یادتان باشد در صورت وجود سابقه خانوادگي ابتلا به استرابيسم يا لوچي، آب مرواريد در دوران كودكي يا بيماري هاي جدي چشمي، بر معاينه چشم ها در دوران نوزادي تأکید بیشتری مي شود.
خوشبختانه روش هاي نوين، ارزيابي بينايي را در نوزادان و کودکان کم سن مقدور ساخته است.
در صورت تشخيص و درمان به موقع تنبلي چشم، بينايي در اکثر کودکان بهبود مي يابد. احتمال موفقيت در درمان تنبلي چشم، در 9 سال اول زندگي بيشتر است. معمولاً بعد از گذشت اين دوره زماني، احتمال بهبود تنبلي بسيار کم می شود.
اصولاً کودکان تمايل به بستن چشم ندارند و از اين کار امتناع مي کنند، ولي شما به عنوان والدين بايد کودک خود را متقاعد به انجام کاري بکنيد که به نفع وي است. پيگيري و دقت شما در اجراي دستورهاي پزشک، از عوامل مهم در موفقيت درمان است.کلید واژه ها:

بیماری، سلامت، پزشک، پزشکی، درد، درمان، چشم پزشکی، بیماریهای چشمی، چشم درد، التهاب چشم، آمبليوپي، تنبلی چشم، درمان تنبلی چشم، عوارض تنبلی چشم، تشخیص تنبلی چشمنام(اختیاری):
اطلاعات تماس(اختیاری):
نظر:
حاصل 9 + 6 :
7030
آمبليوپي (تنبلي چشم) چيست؟